![](https://mygrevena.gr/wp-content/uploads/2023/05/326768093_836587987438659_5878116885481154213_n.jpg)
ΣΑΒΒΑΤΟ 27/7
ΠΑΝΟΡΑΜΑ
8 μ.μ. Εσπερινός Εορτής Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου.
*
ΚΥΡΙΑΚΗ 28/7
ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ.
Όρθρος και Θεία Λειτουργία.
*
ΠΕΜΠΤΗ 1/8
8 – 10 π.μ. ΜΕΣΟΛΟΥΡΙ. Όρθρος και Θεία Λειτουργία. Αγιασμός Πρωτομηνιάς.
6 μ.μ. ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΟ. Παράκληση.
7.30 μ.μ. ΚΟΚΚΙΝΙΑ. Παράκληση.
*
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/8
8 – 10 π.μ. ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Όρθρος και Θεία Λειτουργία.
6 μ.μ. ΜΟΝΑΧΙΤΙ. Παράκληση.
7.30 μ.μ. ΜΙΚΡΟΛΙΒΑΔΟ. Παράκληση.
*
ΣΑΒΒΑΤΟ 3/8
8 – 10 π.μ. ΑΕΤΙΑ. Όρθρος και Θεία Λειτουργία.
6 μ.μ. ΚΥΡΑΚΑΛΗ. Ευχέλαιο.
7.30 μ.μ. ΡΟΔΙΑ. Ευχέλαιο.
Εσπερινός εορτής Αγίας Παρασκευής στον εορτάζοντα ναό της πόλης των Γρεβενών, 25.7.2024.
Το αγαπημένο σας φεστιβάλ ανανεώνει για τρίτη χρονιά το ραντεβού του με το κοινό, με ένα κορυφαίο line-up μέσα σε ένα καταπράσινο φυσικό τοπίο δίπλα στον ποταμό Αλιάκμονα.
Όπως και κάθε χρόνο, το φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στο Μικρόκαστρο του Δήμου Βοΐου, στην Δυτική Μακεδονία από τις 25 έως και τις 28 Ιουλίου 2024, Η τοποθεσία του φεστιβάλ είναι εύκολα προσβάσιμη μέσω της Εγνατίας Οδού, μιάμιση ώρα από τη Θεσσαλονίκη, τα Ιωάννινα, τη Λάρισα και την Φλώρινα. Αν ο στόχος σου για το φετινό καλοκαίρι είναι να πραγματοποιήσεις τις διακοπές σου υπό τον ήχο της αγαπημένης σου μουσικής και να κερδίσεις νέες εμπειρίες μέσα από μία σειρά μοναδικών δραστηριοτήτων, το FIESTA VOIO είναι η ιδανική επιλογή για εσένα και τους φίλους σου!
Όπως έχει αποδείξει το FIESTA VOIO είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό φεστιβάλ μουσικής. Οι αγαπημένες δραστηριότητες του κοινού, που ξεχώρισαν τα προηγούμενα χρόνια, θα είναι και πάλι εδώ. Από τα περιπετειώδη canoe kayak, παραπέντε και zipline, μέχρι τις μοναδικές εμπειρίες της ιππασίας, της αναρρίχησης ή τις μαγευτικές πεζοπορίες, κάθε στιγμή στο FIESTA VOIO είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία.
Κλείσε εισιτήρια τώρα ώστε να ζήσεις από κοντά την πιο ανεπανάληπτη φεστιβαλική εμπειρία στην Ελλάδα!
Τιμές εισιτηρίων:
Πέμπτη: 12 ευρώ (προπώληση) 15 ευρώ (ταμείο)
Παρ-Σαβ-Κυρ: 15 ευρώ (προπώληση) 18 ευρώ (ταμείο)
4ήμερο εισιτήριο: Early birds 40 ευρώ / 45 ευρώ (ταμείο)
Δωρεάν είσοδος για παιδιά κάτω των 12 ετών με συνοδεία κηδεμόνα.
Για ευκολότερη πρόσβαση στον χώρο του φεστιβάλ θα υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια λεωφορείων από και προς την Κοζάνη. Για περισσότερες πληροφορίες μείνετε συντονισμένοι. Ακολουθήστε μας στα social media για να μαθαίνετε πρώτοι τα νέα του Fiesta Voio!
* Για περαιτέρω ενημέρωση σχετικά με τις δραστηριότητες θα υπάρχει ειδικά διαμορφωμένο περίπτερο στον χώρο του φεστιβάλ (ιππασία, hiking, zipline, canoe kayak, παραπέντε).
Το πρόγραμμα του φεστιβάλ, με σειρά εμφάνισης :
ΠΕΜΠΤΗ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ : ΧΑΛΚΙΝΑ ΒΟΪΟΥ, FUNDRACAR, ΙΟΥΛΙΑ ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗ , DJ TWO NAMES
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ : ΚΟΥΠΕΣ , ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ , ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡΟΥΛΗΣ , DJ KIKI BOTONAKI
ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ : ΜΙΚΡΟΣ ΚΛΕΦΤΗΣ , DANI GAMBINO , BLOODY HAWK , DJ ELIAS KAZAIS
ΚΥΡΙΑΚΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ : ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ , ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ , ΑΦΟΙ ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΗ
Έκδοση Εισιτηρίων : https://shorturl.at/vHNV7
Facebook : @fiestavoio Instagram : @fiestavoio
Διοργάνωση: ΔΗΜΟΣ ΒΟΪΟΥ
Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Αντώνης Θεοχάρη Κιούκας
Χορηγία: Amstel | Με την υποστήριξη: Μαλαματίνα
Συνελήφθη την (24-07-2024) το βράδυ σε περιοχή των Γρεβενών, από αστυνομικούς της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε.) του Τμήματος Ασφάλειας Γρεβενών, σε συνεργασία με αστυνομικούς της Ομάδας Ελέγχου Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων (Ο.Ε.Π.Τ.Α.) του Τμήματος Τροχαίας Γρεβενών 45χρονος ημεδαπός, για κατοχή ναρκωτικών.
Ειδικότερα, στο πλαίσιο στοχευμένων ελέγχων με σκοπό την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας και την καταπολέμηση της διάδοσης ναρκωτικών ουσιών στα Γρεβενά, εντοπίστηκε χθες (24-07-2024) το βράδυ σε περιοχή των Γρεβενών, Δ.Χ.Φ. αυτοκίνητο με οδηγό τον 45χρονο, στην κατοχή του οποίου βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:
Προανάκριση για την υπόθεση ενήργησε το Τμήμα Ασφάλειας Γρεβενών, ενώ η δικογραφία που σχηματίσθηκε σε βάρος του, θα υποβληθεί στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Γρεβενών.
-«Ταξίδεψε» το -κατάμεστο από κόσμο- υπαίθριο θέατρο Καστράκι, η γρεβενιώτισσα καλλιτέχνης, σε μια συναυλία «ορόσημο» για το «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2024» του Δήμου και της ΠΕ Γρεβενών
Μια μαγική μουσική βραδιά έζησαν, όσοι βρέθηκαν το βράδυ της Τετάρτης 24/7 στο υπαίθριο θέατρο Καστράκι Γρεβενών, απολαμβάνοντας την Μαρία Παπαγεωργίου σε μια συναυλία «ορόσημο» για το «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2024» του Δήμου και της ΠΕ Γρεβενών
Η χαρισματική γρεβενιώτισσα μουσικός και οι συνεργάτες της επί σκηνής, η δύναμη της τέχνης και του γρεβενιώτικου τοπίου, νίκησαν κατά κράτος τον άστατο καιρό και δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα γεμάτη πάθος και αληθινή συγκίνηση,
Άνθρωποι κάθε ηλικίας, από τα Γρεβενά, αλλά και από την ευρύτερη περιοχή ( από Αθήνα, Άρτα, Λευκάδα, Γιάννενα, Λάρισα και όλη τη Δυτ. Μακεδονία), καταχειροκρότησαν την Μαρία Παπαγεωργίου και τους συντελεστές της παράστασης.
Μιας παράστασης που “κόσμησε” το πλούσιο φετινό πρόγραμμα εκδηλώσεων του Δήμου και της ΠΕ Γρεβενών, με την ονομασία «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2024», που δίνει τη δυνατότητα σε συνδημότες και επισκέπτες, να απολαύσουν – ελεύθερα και δωρεάν – όμορφες βραδιές πολιτισμού
Σύνδεσμος βίντεο
Γραφείο τύπου
Δημάρχου Γρεβενών
Μια λυρική ανασκόπηση, μια μουσική και θεατρική «Ελλαδογραφία» από όπου αρκούν μονάχα «Δύο Σταγόνες» από το ποτό της για να σε φέρει σε ευωχία.
«Δύο Σταγόνες Κονιάκ», μια διασκευασμένη συρραφή κειμένων και εμβληματικών τραγουδιών που καλύπτουν τις, ιστορικά και καλλιτεχνικά, πιο σημαντικές και θεμελιώδεις περιόδους της Ελλάδας, από την προπολεμική περίοδο μέχρι και τη δεκαετία του ’70. Τότε δηλαδή που, στα πάλκα των περιπλανώμενων θιάσων και στα σανίδια των μπουλουκιών, μεγαλούργησε η Ιβάνα, η φανταστική ηρωίδα του έργου. Μέσα από έναν συγκλονιστικό μονόλογο, η πρωταγωνίστρια αλλάζει αστραπιαία ρόλους, κοστούμια, διαθέσεις, το δέρμα της το ίδιο, σε μια ζωντανή αναπόληση ρόλων – σταθμών που η ίδια ερμήνευσε και που ξαναγεννιούνται στη σκηνή μέσα από τις μουσικές και τα τραγούδια – ογκόλιθους που τη σημάδευσαν. Τραγούδια τα οποία μορφοποίησαν την εγχώρια μουσική ταυτότητά μας. Τα
Δημώδη άσματα και τα κρυπτικά τραγούδια του Γιάννη Μαρκόπουλου φλερτάρουν με τον Ματωμένο Γάμο του Λόρκα και τα «θλιβερά μαντάτα» του τραγικού Ερωτόκριτου κάνουν τα γλυκά μάτια στην Ελισάβετ Μαρτινέγκου, με την τεράστια (και μοναδική) Ελληνίδα BluesWoman Σωτηρία Μπέλλου να κρυφοκοιτάει χαμογελώντας και καπνίζοντας από τα παρασκήνια.
Το έργο παρουσιάζεται με συνοδεία ζωντανής μουσικής και τραγουδιού από τους μουσικούς:
Δημήτρη Καλογερά, Παναγιώτη Μάρκου και Νίκο Επίσκοπο.
Τη σκηνοθεσία έχει επιμεληθεί η σκηνοθέτις Μαρία Κατσιώνη.
Τη διασκευή και συρραφή των κειμένων έχουν επιμεληθεί η σκηνοθέτις Μαρία Κατσιώνη και η ηθοποιός Κατερίνα Γκατζόγια.
Η παράσταση ανέβηκε με επιτυχία το 2023 σε θεατρικές και μουσικές σκηνές της Αθήνας, και από τότε περιοδεύει σε περιοχές της Ελλάδας και στα Ιεροσόλυμα.
Ταυτότητα της παράστασης:
Σκηνοθεσία: MαρίαΚατσιώνη
Τραγούδι – κιθάρα: Δημήτρης Καλογεράς
Κλαρινέτο: Παναγιώτης Μάρκου
Πιάνο – θεατρικές παρεμβάσεις: Νίκος Επίσκοπος
Σκηνογραφία: Διονυσία Μπλαζάκη
Επιμέλεια κίνησης: Κυριακή Βασιλάκη
Βοηθός σκηνής – μακιγιέζ: ΚρυσταλλίαΓεωργούλη
Ερμηνεύει η Κατερίνα Γκατζόγια
Διάρκεια: 90 λεπτά
Στοιχεία εκδήλωσης:
Ημερομηνία: 28 Ιουλίου 2024
Ώρα έναρξης: 20:30
Χώρος: Προαύλιο Δημοτικού Ωδείου Δεσκάτης
Είσοδος ελεύθερη
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ
Μία ακόμη αξιόλογη δράση με τίτλο “Η επιστήμη είναι παντού” πραγματοποιήθηκε στις 23 Ιουλίου στο παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης, υπό την καθοδήγηση του φυσικού Θανάση Μπαντή. Στόχος της συγκεκριμένης δράσης ήταν να ενθαρρύνει τα παιδιά να προβληματιστούν σχετικά με παρατηρήσεις της καθημερινής ζωής, να πειραματιστούν με απλά υλικά και να διατυπώσουν τα δικά τους συμπεράσματα.
Αφού πρώτα γνωρίστηκε με τα παιδιά, ο Θανάσης ξεκίνησε τη δράση ρωτώντας τα για τη σημασία της λέξης “επιστήμονας”. Οι απαντήσεις ήταν πολλές και ενδιαφέρουσες. Μέσα από τη συζήτηση, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ο επιστήμονας είναι κάποιος που σκέφτεται, μελετά, πειραματίζεται και συζητά με άλλους τα συμπεράσματα των ερευνών και παρατηρήσεων του, με στόχο να κάνει τη ζωή μας καλύτερη.
Για την καλύτερη κατανόηση, ο εμψυχωτής παρουσίασε δύο πειράματα με απλά υλικά, ώστε τα παιδιά να αντιληφθούν το φαινόμενο της άνωσης που ανακάλυψε ο Αρχιμήδης.Οι μικροί επιστήμονες βύθισαν λεμόνια και μοσχολέμονα στο νερό και παρακολουθούσαν με αμέριστη προσοχή τα χαρακτηριστικά και τις αντιδράσεις τους, καταγράφοντας τις παρατηρήσεις τους. Το λεμόνι έχει περισσότερες φυσαλίδες αέρα στη φλούδα του που το βοηθούν να επιπλέει, ενώ το μοσχολέμονο, που έχει λεπτότερη φλούδα και λιγότερες φυσαλίδες, βυθίζεται. Το συμπέρασμα του πρώτου πειράματος ήταν ότι ο αέρας βοηθάει το λεμόνι να επιπλέει. Σειρά είχε το δεύτερο πείραμα όπου χρησιμοποιήθηκαν αυγά για να καταλάβουμε πόσο φρέσκα είναι. Αναλύσαμε τα μέρη που αποτελείται το εσωτερικό τους. Είχαν συγκεντρωθεί αυγά διαφορετικών εβδομάδων τα οποία βυθίστηκαν στο νερό. Παρατηρήθηκε ότι τα παλαιότερα αυγά επέπλεαν στο νερό, ενώ τα φρέσκα βυθιζόταν. Η επιστημονική εξήγηση για αυτό το φαινόμενο είναι ότι, καθώς το ασπράδι χάνει υγρασία , καταλαμβάνει λιγότερο χώρο. Η φυσαλίδα αέρα μέσα στο αυγό μεγαλώνει και το κάνει πιο ελαφρύ από το νερό, με αποτέλεσμα να επιπλέει. Όσο πιο ψηλά στην επιφάνεια βρίσκεται το αυγό, τόσο λιγότερο φρέσκο είναι.
Μετά τα δύο ενδιαφέροντα πειράματα για το φαινόμενο της άνωσης σειρά είχε το τρίτο και τελευταίο πείραμα που αφορούσε τη δύναμη του αέρα. Χρησιμοποιώντας απλά υλικά και πολλή δεξιοτεχνία, οι συμμετέχοντες κατασκεύασαν ανεμόμετρα. Παρακολούθησαν με προσοχή πότε αυτά περιστρέφονταν πιο γρήγορα και πότε πιο αργά, ανάλογα με την δύναμη του ανέμου. Μετρώντας τις περιστροφές ανά λεπτό, προσδιόρισαν την ταχύτητα του ανέμου.
Τα παιδιά απόλαυσαν τη δράση, πειραματίστηκαν, παρατήρησαν συνεργάστηκαν και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η επιστήμη είναι δύναμη στη ζωή μας, γιατί μας βοηθά να κατανοήσουμε τον κόσμο γύρω μας.
Ευχαριστούμε θερμά τον Αθανάσιο Μπαντή που με την πολύτιμη βοήθειά του συνέβαλε καθοριστικά στην επιτυχή ολοκλήρωση της δράσης.
Επίσης, ευχαριστούμε την Καλλιόπη Παπαβασιλείου που ακούραστα και με απίστευτη διάθεση μας στήριξε σε μια ακόμα καλοκαιρινή δράση.
Τέλος, ευχαριστούμε και τους μικρούς φίλους της βιβλιοθήκης μας που με τον ενθουσιασμό τους συμβάλλουν στην επιτυχία των δράσεών μας.
Συντονισμός δράσης: Θεολογία Ταρλατζή, Ευαγγελία Καραμπερίδου Χρήστος Λέτσιος.
#ΚΕ2024και#forEBEr.
Από τον ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε./Περιοχή Κοζάνης-Π/Κ Γρεβενών ανακοινώνεται ότι :
Tην Κυριακή 28-07-2024θα γίνει διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος από ώρα08:00 έως14:30στις εξής περιοχές και οικισμούς του δήμου Γρεβενών: πόλη Γρεβενών, εργατικές κατοικίες,
Δοξαράς,Έλατος,Κάστρο,Μέγαρο,Καληράχη,Πρόσβορο,Αλατόπετρα,Αετιά,Φιλιππαίοι,Σαμαρίνα, Νοσοκομείο, Αστυνομικό μέγαρο, Στρατόπεδο, Πυροσβεστικό σώμα.
Ζητούμε, την κατανόηση των καταναλωτών και θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι η επανατροφοδότηση θα γίνει χωρίς προειδοποίηση ενδεχομένως και νωρίτερα.
Γι’ αυτό τα δίκτυα και οι εγκαταστάσεις πρέπει να θεωρούνται ότι έχουν συνέχεια ρεύμα.