14.6 C
Grevená
Παρασκευή, 12 Απριλίου, 2024

Πρέπει να διαβάσετε

myGrevena
myGrevena
Δεν είμαστε “φορείς ” της Τέταρτης Εξουσίας. Ο ρόλος μιας εφημερίδας είναι να αφουγκράζεται τους πόνους και τις χαρές ενός τόπου και των ανθρώπων του και αυτούς να διακονεί, να υπηρετεί τις ανάγκες τους, όχι να εξουσιάζει.

«Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής-STEM Δυτικής Μακεδονίας 2024»

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε τοΣάββατο9Μαΐου 2024, ο 10οςΠεριφερειακός Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – STEMΔυτικής Μακεδονίας, με θέμα: «Μεσόγειος θάλασσα, Πηγή Ζωής και Πολιτισμού».

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν  54 ομάδες μαθητών Δημοτικών και Γυμνασίων και 16 ομάδες Νηπιαγωγείων της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Όλες οι ομάδες συμμετείχαν με πρωτότυπες δημιουργίες- κατασκευές, επέδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και συναγωνίστηκαν με ευγενή άμιλλα. Οι ομάδες που βραβεύτηκαν είναι:

Α. Κατηγορία Δημοτικού «Ποδόσφαιρο 2×2» – Κατηγορία Πανελλήνιου 2024

1ηΘέση: Η ομάδα «Ατρόμητοι» του 1ουΔημοτικού Σχολείου Μουρικίου και προπονήτρια την Γούλα Μαρία

2η Θέση: Η ομάδα «Απίθανοι» του 1ουΔημοτικού Σχολείου Μουρικίου και προπονήτρια την Γενοβέφα Μαυροπούλου

3η Θέση: Η ομάδα «RobotKids» του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μουρικίου και προπονήτρια την Γούλα Μαρία

Βραβείο Καλύτερης Συνεργασίας: Η ομάδα «MourikianRobots» του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μουρικίου και προπονήτρια την Γούλα Μαρία

Β. Ανοικτή κατηγορία | Γ’ – ΣΤ’ Δημοτικού «Μεσόγειος, πηγή ζωής και πολιτισμού»

1° Βραβείο: η ομάδα «AbebablΩmPIONEERS» του Κ.Δ.Α.Π. AbebablΩm, με μαθητές Δημοτικών σχολείων Αμυνταίου και προπονητή τον Αθανάσιο Οικονομόπουλο

2° Βραβείο: η ομάδα «Kitcard» του Δημοτικού Σχολείου Περδίκκα με προπονήτριες την Θεοπίστη Βαρδάκα, και Μελπομένη Γρηγοράσκου

3ο Βραβείο: η ομάδα «Οι Κάστορες της Μεσογείου» του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς με προπονητή τον Αθανάσιο Μήλιο

Κατέλαβαν επίσης ειδικά βραβεία:

Βραβείο Πρωτότυπης ιδέας: η ομάδα «AquaAvenger» του 11ουΔημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας με προπονήτρια την Αναστασία Μελίδου

Βραβείο Παρουσίασης: η ομάδα «CindeRobot» του 11ουΔημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας με προπονήτρια την Αναστασία Μελίδου

Γ. Ανοικτή κατηγορία | Α’–Δ’ Δημοτικού «Οι απλές μηχανές ενώνουν την Μεσόγειο Θάλασσα»

Βραβείο Μηχανικής: η ομάδα «Μικρά Ταξίδια» του ΚΔΑΠ Φιλώτα με μαθητές Δημοτικών σχολείων Φιλώτα και προπονητή/τριες τον Κων/νο Παπαγιάννη, την Στέλλα Αραβίδου και την Αφροδίτη Μπαρτζή.

Βραβείο Παρουσίασης:η ομάδα «RoboHopes 3» του ΑΠΣ ΕΛΠΙΔΕΣ με μαθητές Δημοτικών σχολείων Αμυνταίου και προπονητή τον Κωνσταντίνο Παπαγιάννη.

Βραβείο Καινοτομίας: η ομάδα «RoboHopes 1» του ΑΠΣ ΕΛΠΙΔΕΣ με μαθητές Δημοτικών σχολείων Αμυνταίου και προπονητή τον Παύλο Ηλιάδη.

Βραβείο Πρωτότυπης Ιδέας: η ομάδα «AbebablΩmRoboTechs» Κ.Δ.Α.Π. AbebablΩm με μαθητές Δημοτικών σχολείων Αμυνταίου και προπονητή τον Αθανάσιο Οικονομόπουλο

Βραβείο Ομαδικού Πνεύματος: η ομάδα «AbebablΩmRoboKids» του Κ.Δ.Α.Π. AbebablΩm με μαθητές Δημοτικών σχολείων Αμυνταίου και προπονητή τον κ. Αθανάσιο Οικονομόπουλο

Βραβείο Καλύτερης Μακέτας: η ομάδα «AbebablΩmJuniorTechs» του Κ.Δ.Α.Π. AbebablΩm με μαθητές Δημοτικών σχολείων Αμυνταίου και προπονητή τον κ. Αθανάσιο Οικονομόπουλο

Δ. KατηγορίαΓυμνασίου «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού»

1° Βραβείο: η ομάδα «4Gym» του 4ο Γυμνάσιο Κοζάνης, με προπονητή τον Σκόρδα Ιωάννη

2° Βραβείο: η ομάδα «Φύλακες της Μεσογείου» του Γυμνάσιο Κρόκου, με προπονητή τον Δάλα Δημήτρη

Ε. Δράση 1821| Α’-ΣΤ’ Δημοτικού και | Γυμνάσιο

Συμμετείχαν συνολικά 18 ομάδες Δημοτικών Σχολείων και 11 ομάδες Γυμνασίων με ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες κατασκευές.

ΣΤ. Kατηγορία Νηπιαγωγείου

Στην κατηγορία αυτή συμμετείχαν συνολικά 16 ομάδες των Νηπιαγωγείων: 10ου Κοζάνης, 22ου Κοζάνης, 8ου Πτολεμαΐδας, 15ου Πτολεμαΐδας, 1ουΜουρικίου, Ανατολικού, Αντίγονου, Παπαγιάννη και των ΚΔΑΠ:AbebablΩm Αμυνταίου και Φιλώτα Μικρά Ταξίδια. Οι μικροί μαθητές μας ξεχώρισαν για την φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.

________________________________________________________________________________

Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – STEM,που θα διεξαχθεί στις 30 και 31 Μαρτίου στο Γήπεδο TaeKwon DO στην Αθήνα, δεκατρείς (13)ομάδες μαθητών μας θα εκπροσωπήσουν την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας. Συγκεκριμένα:

  • 1η και 2η ομάδα Κατηγορίας Δημοτικού «Ποδόσφαιρο 2×2»
  • 1η, 2η και 3η ομάδα Ανοικτής κατηγορίας | Γ’ – ΣΤ’ Δημοτικού «Μεσόγειος, πηγή ζωής και πολιτισμού»
  • Οι 6 ομάδες της Ανοικτής κατηγορίας | Α’–Δ’ Δημοτικού «Οι απλές μηχανές ενώνουν την Μεσόγειο Θάλασσα», και
  • 1ηκαι 2ηομάδα Κατηγορίας Γυμνασίου «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού»

_______________________________________________________________________________

 

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιπεριφερειάρχης Παιδείας Δυτικής Μακεδονίας, κ. Πουταχίδου Όλγα, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Δασκάλων Κοζάνης κ. Χαρισοπούλου Μαρίνα, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Δασκάλων Καστοριάς κ.Καζταρίδου Χατζηζήση Αλίκη, η Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπ/σης Δήμου Κοζάνης κ. Κύργια Ρίτα και ο Κικής Βασίλειος, Ομ. Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Ευχαριστούμε θερμά:

  • τους/τις εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό,
  • τους/τιςκριτές:α. Εκπαιδευτικούς: Κοκκινίδη Ιωάννη, Τσαλικίδη Γεώργιο, Κασνάκη Γεώργιο, Ηλιάδη Παύλο, Λιάμπα Θεοδούλα, Γκιάτα Ιωάννη, Μαστρανέστη Απόστολο, Χασιώτη Βασίλειο, Ροδακινιά Αρίστη, Νέστορα Γλυκερία, Σερέφα Τατιάνα, Παπαγεωργίου Αναστασία, β. Φοιτητές: Κουτσουπάκη Ιωσήφ, Λιατίφη Αθανάσιο, Κόκκινο Κυριαζή, Κτιστάκη Γεώργιο, Κυριαζή Κόκκινο,
  • τους Υπευθύνους των Πόλων Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ Κοζάνης και Γρεβενών,
  • τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης Πληροφορικής Δυτικής Μακεδονίας, κ. Παπαβασιλείου Αθανάσιο,
  • την Προϊσταμένη, τον Διευθυντή και τις/τους εκπαιδευτικούς του 19ου Δημοτικού Σχολείου και 22ου Νηπιαγωγείου Κοζάνης για την υπέροχη φιλοξενία και υποστήριξη, τέλος
  • τις/τους φοιτήτριες/ες του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, οι οποίοι υποστήριξαν την εκδήλωση.
  • την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας για την χορηγία της.

 

Πληροφορίες για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό στη διεύθυνση https://stem.edu.gr/panellinios-2024/

Περισσότερα για τον Περιφερειακό Διαγωνισμό Δυτικής Μακεδονίας στη διεύθυνσηhttps://edurobot.uowm.gr/

 

Για την Οργανωτική Επιτροπή

 

 

Σουμέλα Ατματζίδου

Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Γρεβενών

 

 

Πρόσφατες δημοσιεύσεις